SMS upozornění na změny ve FlexiBee

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste chtěli dostat SMS pokaždé, když se v ABRA FlexiBee něco konkrétního stane? Například, pokud se v ABRA FlexiBee vytvoří nová objednávka? Díky API rozhraní FlexiBee a službě Integromat to není žádný problém.

Případy použití

SMS upozornění může mít několikeré využití. Začít můžete například s upozorněním na novou objednávku. Jedna zpráva upozorní na to, že se v ABRA FlexiBee objevila nová objednávka, přímo Vás. Druhou SMS lze poslat zákazníkovi jako potvrzení přijetí jeho objednávky.

Na každé objednávce je pole, do nějž lze zadat telefonní číslo zákazníka (kontaktTel). Toto pole následně slouží Integromatu jako telefonní číslo, na které se odešle upozornění. Text SMS můžete doplnit například číslem objednávky nebo odkazem na sledování stavu objednávky.

SMS upozornění lze samozřejmě odesílat i v případě jakýchkoliv jiných změn v ABRA FlexiBee. Dojde k vyskladnění zboží? Zákazníkovi nebo Vám přijde SMS. Dojde k vytvoření nové faktury? Opět Vás SMS upozorní. Je založen nový uživatel? SMS zprávu můžete využít k odeslání jednorázového hesla.

Nastavení FlexiBee – aktivace Changes API

V ABRA FlexiBee je potřeba nejprve aktivovat Changes API. Tím se Integromat dozví o tom, že nová objednávka vznikla. Postup aktivace Changes API naleznete v dokumentaci. Není to vůbec složité. Jen je potřeba poslat prázdný PUT request na adresu /changes/enable.xml

curl -k -L -u {jmeno}:{heslo} -X PUT https://localhost:5434/c/{firma}/changes/enable.xml -H Content-Length:0

Místo {jmeno} a {heslo} doplníte jméno a heslo uživatele s dostatečnými právy, místo {firma} pak zadáte identifikátor firmy, nad kterou chcete Changes API zapnout.

Tím je FlexiBee nastaveno a můžete začít s klikáním scénáře v Integromatu.

Scénář v Integromatu

Jednoduchý scénář v Integromatu

Ve scénáři použijete dvě nové komponenty. První z nich bude ABRA FlexiBee – Sledovat změny v evidenci (webhook) a druhou bude Android – Poslat SMS.

ABRA FlexiBee – Sledovat změny v evidenci (webhook)

Pokud máte ve FlexiBee zapnuto Changes API, je možné použít tuto komponentu a spustit scénář pokaždé, když dojde k vytvoření nové objednávky. Funguje to následovně: e-Shop zapíše novou objednávku, FlexiBee notifikuje přes REST-API webhook v Integromatu a ten pak zajistí odeslání SMS.

Nastavení komponenty pro FlexiBee WebHooks

Přidáte tedy komponentu ABRA FlexiBee a zvolíte možnost Sledovat změny v evidenci (webhook). Vyplníte název webhooku (doporučujeme zadávat co nejpřesnější jména, protože po uložení již není možné si nastavení prohlédnout), connection do FlexiBee, vyberete firmu a evidenci (Přijaté objednávky), nad kterou chcete změny sledovat a nakonec zaškrtnete možnost Vložení záznamu.

Tím je webhook kompletně nastaven a připraven k prvnímu použití.

ABRA FlexiBee – Načíst detail záznamu

Načíst detail záznamu z FlexiBee

Integromat ale jako obsah notifikace na webhook získá z FlexiBee jen ID záznamu, který byl vytvořen. Pokud nechcete posílat jen strohé notifikace (např. „Je tu nová objednávka s ID xxx“), je nutné si konkrétní záznam z FlexiBee načíst další komponentou. K tomuto účelu využijeme komponentu ABRA FlexiBee – Načíst detail záznamu. Opět vybereme správnou connection, společnost a evidenci. Jako ID předáme ID z webhooku. Integromat teď udělá dotaz do FlexiBee a načte patřičný záznam. Tím získáte všechna pole, která budete nejspíš potřebovat (telefonní číslo, variabilní symbol, celkovou částku atd.)

Mobilní aplikace Integromat pro Android

Teď už zbývá jen poslat SMS upozornění na příslušné telefonní číslo. K tomu potřebujete mobilní telefon s operačním systémem Android a pokud možno co nejnižší cenu za SMS. Do telefonu z Google Play stáhnete aplikaci Integromat. Po instalaci se zobrazí možnost spárovat s Integromatem. To je celkem jednoduché, protože stačí naskenovat QR kód, který vygeneruje Integromat při přidání nového zařízení.

Také je potřeba v nastavení aplikace povolit odesílání SMS.

Android – Poslat SMS

Do scénáře v Integromatu pak přidáte modul Android – Poslat SMS. Zvolíte nebo přidáte nové zařízení. Při přidání nového se zobrazí QR kód, který naskenujete telefonem a potvrdíte.

Modul pro komunikaci s Androidem

Do pole příjemce zadáte telefonní číslo příjemce, které je v objednávce ve FlexiBee v poli kontaktTel.

Text zprávy seskládáte z dalších informací. Je možné použít velké množství informací, načtené přímo z FlexiBeei. Máte k dispozici variabilní symbol, číslo účtu, celkovou částku, číslo objednávky. Můžete si seskládat adresu, na které může zákazník sledovat stav objednávky atd. Jen musíme dávat pozor na to, že běžná SMS má délku 160 znaků.

Pár slov závěrem

Ve scénáři je použit modul pro Android. Na rozdíl od modulu Apple iOS umí odesílat SMS. Modul pro iPhone umí odesílat „jen“ push notifikace, takže se nehodí pro upozorňování zákazníků.

Pokud tedy váš e-shop neumí odesílat SMS, napojte jej na ABRA FlexiBee a pomocí Integromatu zajistíte upozornění zákazníka.