Elektronická evidence tržeb (EET) s ABRA FlexiBee

EET vyřešíme na Zemi

Elektronická evidence tržeb (EET) je nutnost. Zdá se vám komplikovaná? Nechte se vést účetním softwarem ABRA FlexiBee a evidenci vyřešíte během několika okamžiků. Právě jste našli rychlé a bezbolestné řešení EET.

KDO MUSÍ ELEKTRONICKY EVIDOVAT?

od 1.12.2016 Ubytovací a stravovací služby
od 1.3.2017 Maloobchod a velkoobchod
od 1.3.2018 Ostatní činnosti
od 1.6.2018 Řemesla a výrobní činnosti

JAK VYSTAVIT DOKLAD EET?

ABRA FlexiBee to udělá za vás:
1. odešle XML Finanční správě
2. přijme potvrzení a kód,
3. vloží kód k účtence pro zákazníka.

CO K EVIDENCI POTŘEBUJI?

Stačí ABRA FlexiBee ve verzi ZDARMA
PC
Připojení k internetu
Tiskárnu

Ptejte se na EET ve FlexiBee

mailem nebo telefonicky: +420 371 124 340

Legislativu kolem Elektronické evidence tržeb bedlivě sledujeme a jsme připraveni zodpovědět otázky podnikatelů.

CHCI ABRA FLEXIBEE S EET

ABRA FlexiBee bude vaše už za pár minut!

Musím skutečně elektronicky evidovat svou tržbu?

ANO

pokud za své služby nebo zboží inkasujete hotovost, platbu kartou, šek, směnku nebo poukázku.

NE

pokud používáte platby převodem nebo se vaše tržby týkají občasného přivýdělku nebo ojedinělých příjmů.

Dotazy z praxe

Téma EET je velmi diskutované. Ani pro naše zákazníky, uživatele systémů ABRA, není jednoduše uchopitelné, a proto jsme tu my: ptejte se nás na cokoliv, co se týká EET ve spojení se systémy ABRA.


Dotaz: ​Dobrý den, jsme malý rodinný penzion (13 lůžek), denně vydáme 1 až max. 2 účtenky, mimo sezónu je to někdy i pouze 1 účtenka týdně. Mohu pro EET použít váš program FlexiBee na stávající počítač s Windows XP Professional a přikoupit pouze malou tiskárnu na účtenky? Jaké budou pořizovací náklady a měsíční provoz? Nebo je třeba pořídit vyšší-novější operační systém? Neplánuji přijímat platby platebními kartami. Děkuji za odpověď.“

Odpověď: Pro váš provoz Vám můžeme doporučit účetnictví FlexiBee v cloudové nebo lokální verzi. Systém můžete provozovat (i s EET) zcela zdarma ve verzi One, nebo jako placenou službu ve vyšších verzích. Systém Vám bude nyní pracovat i na systému Windows XP pro, FlexiBee však na tomto OS již nepodporujeme, a tak Vám doporučujeme přejít na nejnovější operační systém Windows. Od příštího roku, kdy bude FlexiBee využívat Javu ve verzi 1.8, může být s OS Windows XP problém.


Dotaz: ​Dobry den, zajima me pouziti vaseho POS systemu pro restaurace. Rad bych se informoval podrobne o funkcionalitach FlexiPOS – rab bych si vyzkousel jak bude pokladna skutecne fungovat, co vse muzu nastavit, jak funguje sklad. Zaroven bych teoreticky zacal pouzivat i vas ucetni system – jaka data tecou z pokladny do ucetnictvi? Je mozne ucetni system pouzivat skutencne zdarma? (pro malou kavarnu, kterou provozuji jakjo konicek). DIky za odpoved“

Odpověď: Pokud vystačíte se zadáváním dokladů přímo v účetním programu, můžete ABRA FlexiBee provozovat i s EET zcela zdarma. Pokud budete potřebovat specializovaný modul optimalizovaný pro maloobchodní prodej, budete již potřebovat verzi placenou. Pro tento účel můžete od 20. 9. do 1. 12. 2016 využít 100% slevy na modul Prodejní kasa.


Dotaz: „Dobrý den, zajímá mě, jestli bude možné všechny povinné údaje do účtenky pouze opsat z chytrého mobilu? – myslím, tím, že bych se vyhnula pořizování tiskárny. Děkuji za odpověď.“

Odpověď: Pokud máte ve svém mobilním zařízení přístup k systému ABRA a můžete si tedy danou účtenku zobrazit, teoreticky můžete údaje opsat na ručně vystavený doklad. V praxi to však bude velmi obtížné, jelikož doklad musí obsahovat mnoho údajů:

  • FIK (př. f03531d6-0ec8-482d-ae91-a9f9dc9e8d6f-ff),
  • BKP (př. 106911B6-1E7D4407-6FB6BB73-74A6A6E0-39EDFDF3),
  • identifikace dokladu (př. PP-46/2016),
  • označení provozovny (př. 1),
  • označení pokladního zařízení (př. XX000001234A),
  • celkovou tržbu (př. 123Kč),
  • pokud se jedná o plátce DPH je třeba uvádět i základy a DPH (př. základ 100Kč DPH 23Kč).

​Z tohoto důvodu nemůžeme tento postup doporučit​.


Dotaz:​ „Dobírky 1/ dodavatelem vystavená faktura-platba prostř. České pošty,tj. peníze si vyzvedne dodavatel v hotovosti na poště. Přiznává se k datu vystavení faktury nebo přijetí peněz z pošty? 2/ dodavatelem vystavená faktura-veze přepravní služba a ta vloží vybrané peníze na bankovní účet dodavatele. Přiznává se v rámci EET nebo ne? Pokud ano, ke kterému datu?“

Odpověď:

  1. ​​Tržba podléhá EET, takže je nutné před odeslání provést elektronickou evidenci tržeb (dle smluvních podmínek se zákazníkem předat doklad o evidenci v papírové formě případně elektronicky).​
  2. Pokud se jedná o dobírku, kdy dopravce vybrané peníze zašle bankovním převodem dodavateli, tržba nepodléhá EET.

Dotaz: Prosím o sdělení, zda se bude registrovat auto rozvozce zboží jako provozovna a tudíž samostatné reg.číslo?“

Odpověď: Pokud se jedná o cizího dopravce, který realizuje pouze předání zboží a vybrané peníze nám zasílá na účet, nespadá tato tržba do EET.
Pokud peníze od cizího dopravce přebíráte hotově, je třeba tržbu evidovat a se zboží zaslat pokladní příjem, na kterém je provedeno EET (účtenku).
Pokud se jedná o Vaši vlastní dopravu a rozvoz již pouze předává zásilky a přebírá peníze, je možné tržbu vystavit dopředu na kamenné provozovně.
Pokud Váš vlastní rozvoz navíc umožňuje i prodej přímo na místě a přebírá za tento obchod peníze (případně platba kartou), podléhá tato tržba evidenci a je nutné na účtence uvést identifikaci pokladního zařízení (automobil by měl mít pokladní zařízení s unikátní identifikací), které tržbu zaevidovalo. Domníváme se, že provozovna nemusí být pro každý automobil rozdílná.


Dotaz: Dobrý den. Není mi jasné, jestli se EET bude týkat všech s drobnými vyjímkami jak napsaly LN, nebo jen plátců DPH. Nebo budou muset EET mít i poslední trhovci, tedy internet, DPH progam, PC nebo notebook, tiskárnu, znalost daňového portálu a datových schránek, neboť budou muset posílat KH, daňové přiznání a ESL při. vývozu do EU, takže všichni se budou muset stát plátci DPH. Zároveň jim přibyde agenda. Ptal jsem se mailem MFÚ, ale bez odpovědi. Nevíte náhodou jak to bude?“

Odpověď: Evidence tržeb se týká všech podnikatelů bez ohledu na to, zda jsou plátci DPH, nebo nejsou, přijímají-li za své zboží či služby platby v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem, které zahrnují příjem z podnikání a nevztahuje se na ně výjimka.​​ I prodejci na trzích (pokud se ​ne​jedná o příjem z příležitostné činnosti, kterou není nutné evidovat) tedy budou muset elektronicky evidovat tržby a vždy vystavit účtenku pomocí pokladního zařízení. Mají však možnost si zažádat o výjimku a evidovat EET v zjednodušeném režimu bez přístupu k internetu. EET v principu nenutí podnikatele k plátcovství DPH. Doporučujeme prostudovat podrobné informace na portáluhttp://www.etrzby.cz/cs/nejcastejsi-dotazy-podnikatelu.


Dotaz: „Dobrý den, doslechla jsem se, že se budou posouvat termíny zavedení EET. Co je na tom pravdy? Děkuji za odpověď.“

Odpověď: Zatím nebyla žádná změna oficiálně schválena. Na toto téma proběhly různé diskuse, ale zatím jsou platné termíny dříve zveřejněné. V každém případě budeme případné změny reflektovat a informační systémy ABRA budou připraveny.


Dotaz: „Dobrý den. Používáme od Vás pro účetnictví FlexiBee – rád bych se zeptal na dvě otázky:
1. celou dobu se mluví o účtenkách, předpokládám, že se bude ale povinnost EET vztahovat i na vystavené faktury v hotovosti – bude toto FlexiBee tedy umět automaticky také? Nemáme v krámku pokladnu ale veškeré prodejní doklady odesíláme ze skladového terminálu přímo do FlexiBee přes API Rest a následně opět přes API tiskneme zákazníkovi fakturu.
2. Krom maloobchodního prodeje mám i řemeslnou živnost, kterou vykonávám na stejné IČo – jak bude toto v případě EET řešeno? Budu doklady za služby přes EET vystavovat již od března?“

Odpověď:

1. V ABRA FlexiBee bude u dobírkových faktur EET řešeno automaticky. Vydané faktury placené hotově budou mít evidenci EET u pokladních dokladů, které vzniknou při hotovostní úhradě faktur. V případě, že nebudete chtít vystavovat pokladní doklady, půjde EET evidovat přímo u faktury.
2. V ABRA FlexiBee si můžete nastavit více typů dokladů. Pokud jedna vaše činnost již spadá do povinnosti evidovat EET, a druhá ne, ke každé činnosti si nastavíte jiný typ dokladu – jeden vázaný na EET, a druhý ne. Při vystavování dokladů se nastavení, zda doklad spadá do EET, bude řídit právě typem dokladu.


Dotaz: „Dobrý den, jsme uživateli FlexiBee a v naší firmě hojně využíváme REST-API. Chtěl bych se zeptat jak bude EET řešeno při zápisu faktur pomocí REST-API. Děkuji za odpověď.“

Odpověď: Záleží na tom, zda bude odesílání do EET řešit externí program nebo budete tuto funkci chtít od ABRA FlexiBee. V každém případě bude určitě obojí možné.