Spuštění ABRA FlexiBee na 4K monitorech s ultra HD rozlišením

S příchodem 4K monitorů je potřeba optimalizovat aplikace pro zobrazení na monitorech s vysokým rozlišením přesahující klasické HD rozlišení. S optimalizací rozhraní klientské aplikace do budoucna počítáme, ale znamená to značný zásah do uživatelského rozhraní. Prozatím jsme pro vás připravili návod, jak případné problémy se zobrazením aplikace na 4K monitoru řešit.

OS Windows

V operačním systému Windows je možné problém se zobrazením řešit dvěma způsoby. První variantou je změna přizpůsobení rozlišení, kdy operační systém změní rozlišení aplikace uvnitř systémového okna. Druhou možností je změnit v systému měřítko zobrazení, kdy operační systém změní velikost textu, aplikací a dalších položek napříč celým systémem.

Varianta A – změna přizpůsobení 4K rozlišení

Tato řešení je dostupné od vydání Windows 10 Anniversary Update. Od tohoto update systému je možné problémy se zobrazením aplikací na 4K monitorech řešit systémově. Kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu aplikace se dostanete do vlastností aplikace.

Vlastnosti aplikace ABRA FlexiBee

Po otevření nabídky vyberte záložku Kompatibilita, kde je potřeba provést změnu v sekci „Nastavení“. V této sekci je nutné zaškrtnout možnost „Obejít chování vysokého přizpůsobení rozlišení DPI“ a poté v rozbalovacím seznamu „Přizpůsobení rozlišení provádí“ vybrat variantu „Systém“.

Vlastnosti aplikace

Kliknutím na tlačítko „Použít“ a OK změnu potvrdíte a můžete aplikaci spustit.

OS Windows přizpůsobí rozlišení aplikace na vysokém rozlišení 4K monitoru, daň za přizpůsobení je horší renderování písma v aplikaci.

Varianta B – změna měřítka 4K rozlišení

V případě, že nemáte na počítači nainstalován OS Windows 10 s aktualizací Anniversary Update je možné změnit měřítko zobrazení. Po kliknutí na plochu operačního systému vyvoláme nabídku „Nastavení zobrazení“.

Nastavení zobrazení

Po kliknutí se otevře nové okno „Displej“. Pokud máte připojeny dva displeje (např. externí monitor k notebooku) nejprve prověřte, zda máte vybraný externí 4K monitor. Dále v otevřeném okně v sekci „Měřítko a rozložení“ proveďte měřítka. Při zachování 4K rozlišení je optimální nastavit měřítko na 150%.

Měřítko zobrazení

Pro aplikování změn na aplikaci ABRA FlexiBee je potřeba provést odhlášení a znovu přihlášení do OS Windows, jak systém uvádí červenou varovnou hláškou. Po znovu přihlášení je možné aplikaci spustit již se změnou velikostí textů a polí. Pro lepší zobrazení je potřeba v aplikaci některé sloupce roztáhnout na větší délku.

Testováno na OS Windows 10 s aktualizací Anniversary Update.

Podrobnější informace naleznete na stránkách Microsoft support (EN).

OS Mac

Popis možností, jak zobrazení ABRA FlexiBee vyřešit na OS Mac připravujeme.

Řešení se také věnuje řada článku na internetu, například Launching apps in low resolution mode on Retina display Macs.

OS Linux

Popis možností, jak zobrazení ABRA FlexiBee vyřešit na OS Linux připravujeme.