Cloudy, servery, lokální instalace a rozhraní aneb jakou variantu softwaru vybrat?

Ztrácíte se v oblacích, v serverových adresách? Tápete, které rozhraní patří k jaké variantě softwaru, nebo Vám tyto IT pojmy nic neříkají? Pokud jste si odpověděli ano, připravili jsme pro Vás jednoduchý článek , který Vám pomůže se v těchto pojmech zorientovat a zvolit tak správnou variantu systému, která bude vyhovovat vašim potřebám.

Nejprve si vysvětlíme rozhraní aplikace a jeho souvislost s variantou instalace FlexiBee. Poté rozebereme jednotlivé varianty instalace systému spolu s výhodami a nevýhodami cloudové varianty, varianty vlastního serveru a lokální instalace.

Rozhraní aplikace

Webové rozhraní a desktop rozhraní. Které mám k dispozici a které si zvolit pro práci se systémem? Zde je odpověď jednoduchá – Rozhraní je nezávislé na variantě instalace FlexiBee. Z tohoto pohledu není důležité, jakou variantu instalace využijete. Zda náš cloud, vlastní server či lokální instalaci. Ve všech variantách máte k dispozici webové rozhraní i klientskou aplikaci.

Rozhraní aplikace

Rozhraní aplikace je nezávislé na instalaci, ke svým datům máte vždy přístup pomocí webového rozhraní a desktop aplikace.

Instalace se liší v tomto případě pouze adresou serveru, na kterou přistupujete, ale všechny tyto adresy jsou dostupné v aplikaci i ve webovém prohlížeči:

Cloudová adresa:
https://demo.flexibee.eu/ (nebo obdobně vase-firma.flexibee.eu)
(TIP: Zkuste si naše DEMO přidat do desktop aplikace, heslo a uživatel = winstrom)

Adresa vašeho serveru:
zvolená IP u vás v síti či název serveru a port libovolně přidělený vaším IT správcem – tedy takto 
http://server.firma.cz:434/ (nebo například http://109.240.60.105:123/)

Adresa lokální instalace:
vždy na vašem osobním počítači http://127.0.0.1:5434/ (nebo totožné http://localhost:5434/)

Jaké rozhraní tedy zvolit?

Hlavní rozdíl  nalezneme zejména ve využití daného rozhraní. Webové rozhraní není plnohodnotnou náhradou za desktop aplikaci, je jejím doplňkem. Nenabízí některé pokročilé funkce, nelze definovat obecnější nastavení jako jsou například dokladové řady, dále také nenabízí modul Zaměstnanci. Naleznete v něm však například přehled přístupů a aktuálně přihlášených uživatelů – demo.flexibee.eu:5434/status/session

Využití klientské aplikace:

V desktop aplikaci jsou k dispozici veškeré funkce systému, slouží pro plnohodnotnou každodenní práci se softwarem.

Využití webového rozhraní:

Rychlý pohled na data, rychlé založení faktury, přístup odkudkoliv i na mobilu. To jsou důvody, proč využít webové rozhraní například pro cestujícího obchodního zástupce. Pokud potřebujete pouze nahlédnout do dat například během cest, případně provést jednoduchou operaci, využijte webové rozhraní.

Novinka: Již pro Vás připravujeme nové webové rozhraní s responzivním designem a celou řadou rozšíření pro ulehčení vaší práce. K dispozici bude v průběhu roku 2020. Již nyní je však možné testovat nové webové rozhraní ve veřejné beta verzi. Sledujte nás.

Varianta cloudu

Nyní si již povíme základní informace o možnostech provozu FlexiBee. První z variant je hostování v našem cloudu. Cloudové řešení je provoz systému FlexiBee, který Vám zajišťuje přístup a práci se systémem kdykoli odkudkoli přes internet. K tomu potřebujete pouze váš osobní počítač a internet, o zbytek se staráme my.

FlexiBee z Bali

Máte přístup k Vašim datům ve FlexiBee, třeba i z dovolené na Bali

Řešíme za Vás zabezpečení serveru a dat. FlexiBee online provozujeme v cloudu u společnosti Amazon Web Services, Inc., jejíž služby jsou plně v souladu s nařízením GDPR. Také provádíme pravidelné zálohování Vašich dat, nemusíte tak mít strach, že přijdete o přístup k důležitým datům. Nemusíte tak vynakládat vysoké náklady na pořízení serveru a jeho správu.

01_img

Cloud za Vás řeší veškeré povinnosti ohledně správy dat a severu

V případě cloudu jste tak závislí pouze na rychlosti vašeho PC a připojení k internetu. Cloudové řešení je nejpohodlnější způsob, jak provozovat moderní systém. Z tohoto důvodu a dalších nesporných výhod doporučujeme cloudovou variantu všem novým zákazníkům. Zejména pak uživatelům a společnostem, které nemají své počítače propojené lokální sítí, potřebují pracovat z různých míst po republice či po světě a nechtějí se starat o hardware serveru, jeho zabezpečení a zálohu dat.

Výhody cloudu:

  • nemusíte se starat o HW serveru
  • přístup k datům odkudkoliv ze světa
  • možná spolupráce, přístup více uživatelů k datům
  • nízké poplatky v porovnání s pořízením a správou serveru
  • pravidelné zálohování a dostupnost dle licenčních podmínek
  • vysoké zabezpečení dat

Nevýhody cloudu:

  • nutné připojení k internetu
  • závislé na rychlosti připojení
  • omezený počet požadavků na API denně (placené varianty až 20 000 denně)
  • pro některé společnosti může být nutností mít data fyzicky u sebe

Varianta vlastního serveru

Další možností jak pracovat se systémem FlexiBee je provoz na vlastním serveru. Máte tak plnou kontrolu (fyzický přístup) k datům v systému, což je pro některé společnosti důležitý bod, nicméně z této výhody plyne řada povinností, které musíte na vlastním serveru řešit.

Výstřižek

Technicky náročnější varianta, která vyžaduje vlastní infrastrukturu a technické zázemí.

V první řadě je potřeba k vašemu osobnímu počítači dále disponovat serverovým počítačem, který musí splňovat minimální systémové požadavky na provoz FlexiBee a sítí, pomocí které počítače propojíte. Budete tak moct pracovat s daty v rámci Vaší lokální sítě. V případě, že budete chtít přistupovat k datům vzdáleně mimo kancelář, například z domova, je potřeba zařídit viditelnost serveru v internetu (veřejnou IP adresu, VPN, apod.). Také je potřeba vyřešit zálohování dat (v nejlepším případě ještě na další jiný počítač) a také jejich zabezpečení. Data musejí být zabezpečena nejen z důvodu přírodní hrozby (povodeň, bouřka), ale také k ním musí být omezen přístup, fyzicky a šifrováním v souladu s GDPR. Z výše uvedeného Vám již jistě vyplývá, že se jedná o více technicky náročné řešení s nutnou podporou vašeho IT technika. Rostou tak náklady na pořízení a celou správu serveru.

Varianta vlastního serveru

Data máte fyzicky ve své správě, nevýhodou je však nutnost řešit veškerá zabezpečení, přístupy a zálohování

Máte-li již k dispozici serverovou infrastrukturu, můžete FlexiBee provozovat přímo u Vás s rychlejším a plným přístupem k datům. Toto řešení tak doporučujeme větším společnostem, které počáteční náklady spojené s vlastním serverem již investovali pro jiné systémy a mají kvalitní technické zázemí. Lokální přístup k datům z kanceláře je v mnohých případech rychlejší než přes internet a jste omezeni pouze výkonem hardwaru klientského PC a serveru i v případě využití API.

Výhody vlastního serveru:

  • data máte fyzicky ve své správě
  • lze využít i v rámci lokální sítě bez připojení k internetu
  • možná spolupráce, přístup více uživatelů k datům
  • v lokální síti rychlejší přístup k datům
  • API omezeno pouze výkonem serveru

Nevýhody vlastního serveru:

  • větší náklady na pořízení a správu serveru
  • nutno řešit zabezpečení a zálohování dat
  • nutno řešit síť – přístupy, firewall, VPN
  • v případě serveru bez veřejné IP nemáte k datům přístup z internetu

Varianta lokálního PC

Poslední variantou je lokální instalace na vaše PC. V případě využití této varianty instalujete systém FlexiBee pouze na Váš vlastní osobní počítač, máte tak nejrychlejší přístup k datům a nejnižší náklady na pořízení, kterými jsou jen Váš počítač bez potřeby internetu. Pracovat se systémem tak můžete odkudkoliv, kde si svůj osobní počítač vezmete s sebou, třeba i na chatě bez internetu.

Přístup k FlexiBee odkudkoliv

Přístup k datům máte i bez internetu, ale pozor na krádež vašeho počítače

Nespornou nevýhodou je však nemožnost sdílet práci s účetní či kolegy. Jedná se o jednouživatelský přístup, který je vhodnou variantou například pro cestujícího živnostníka, který nemá často přístup k internetu. Stejně tak jako u varianty vlastního serveru je však nutné řešit zálohování a zabezpečení dat vlastní cestou. V tomto případě navíc stoupá riziko ztráty dat spojené s krádeží či zavirováním počítače. Doporučujeme tak pravidelnou zálohu na externí zařízení či cloud.

03_image

V případě instalace lokálně na PC jste na všechno sami, i v přístup k datům pro běžnou práci

Výhody lokální instalace:

  • nejrychlejší přístup k datům, ale pouze z daného PC
  • nejnižší náklady na pořízení – pouze PC
  • data máte fyzicky ve své správě
  • lze využít i bez připojení k internetu

Nevýhody lokální instalace:

  • data máte fyzicky pouze na daném PC
  • není možná sdílená práce s účetní či kolegy
  • nutno řešit zabezpečení a zálohování dat – vysoké riziko ztráty dat (krádež, viry)

Víte již, jaká varianta je pro Vás vhodná a plánujete si pořídit FlexiBee? Kontaktujte naše obchodní oddělení na obchod@flexibee.eu či 371 124 340. Pomůžeme Vám s výběrem.

Nedozvěděli jste se, co jste hledali?
Napište nám na podpora@flexibee.eu nebo nám zavolejte 371 124 321. Jsme také na Facebooku.